Gminne Centrum Kultury i Tradycji Wsi Gminy Gostynin w Białem

Pogoda Gostynin z serwisu

Historia

Zachęcamy do zapoznania się z krótką historią i obecną działalnością.

Gminne Centrum istnieje od 2008 roku, mieści się w budynku zlikwidowanej szkoły podstawowej .Jest samorządową instytucją kultury. Statutowym celem Centrum jest organizowanie oraz prowadzenie nie nastawionej na zysk działalności kulturalnej w imieniu Gminy Gostynin. Mimo, że działamy od niedawna mamy odbiorców naszych poczynań kulturalnych i zyskujemy ich z każdym miesiącem coraz więcej. Staramy się aby w naszej ofercie , każdy bez względu na wiek znalazł coś dla siebie. Organizujemy różne konkursy i uroczystości. Dajemy możliwość do zaprezentowania swoich talentów muzycznych, teatralnych, malarskich, rzeźbiarskich, sportowych podczas różnych uroczystości. Gminne Centrum współpracuje z Kołami Gospodyń Wiejskich a także z działającym przy Kole Gospodyń Wiejskich zespołem Ludowym „Białki”. Z ogromną przyjemnością zapraszamy zespoły i kółka teatralne do występów podczas imprez kulturalnych. Wspólnie z nimi kultywujemy dawne zwyczaje, obrzędy i tradycje obchodząc Staropolskie Zapusty, Dożynki i inne.

„Gmina Gostynin i Białe to miejsce niezwykłe, pełne uroku, zieleń, czysta woda, gościnność i rodzinne ciepło” takie opinie o nas pozostawiają po sobie zespoły i wszyscy wykonawcy, którzy uświetniają nasze uroczystości. Dzięki nim tworzymy niezapomniane imprezy kulturalne dla licznej grupy odbiorców z całej gminy.

Centrum wspomaga osoby, grupy i środowiska w rozwoju aktywności kulturalnej, artystycznej i społecznej. W swoim działaniu, z jednej strony opiera się na potencjale oczekiwań i potrzeb oraz dynamice środowiska, z drugiej strony czerpie inspiracje i wzorce z lokalnej tradycji. Różnorodna działalność oraz intensywność wydarzeń kulturalnych sprawia, że jest to placówka promująca gminę.

Do zadań Centrum należy: upowszechnianie kultury oraz edukacja kulturalna, wychowanie przez sztukę, tworzenie warunków dla rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego, folkloru oraz zainteresowania wiedzą i sztuką, rozbudzanie i zaspakajanie potrzeb kulturalnych.

Centrum skupia dzieci i młodzież, seniorów ale również ludzi pochłoniętych pracą zawodową, którzy w zaciszu realizują swoje zainteresowania.

Chcemy funkcjonować jako placówka, która umiejętnie łączy przeszłość z teraźniejszością, aby to, co minione nie stało się zapomniane. Pragniemy kroczyć w przyszłość stale pamiętając, że nasze działania opierane są na przeszłości.


,,Nie ma na świecie nic równie potężnego jak pomysł, którego czas właśnie nadszedł”
Wiktor Hugo
Gminne Centrum Kultury i Tradycji Wsi Gminy Gostynin w Białem z ogromnym sukcesem realizuje działania z cyklu Kultywowanie Tradycji i Obrzędowości Ludowej. Wiele inicjatyw związanych jest z działalnością kół gospodyń wiejskich, seniorami oraz dziećmi i młodzieżą, a także osobami niepełnosprawnymi. Powstały trzy nowe koła gospodyń wiejskich i zespół folklorystyczny „Białki”, który działa na terenie gminy od 2009 r. Powstały trzy nowe stowarzyszenia.

W ramach spotkań edukacyjno- integracyjnych w centrum i świetlicach wiejskich odbywały się:
•    kursy i warsztaty gotowania potraw tradycyjnych i regionalnych, a także używanie nowoczesnego wyposażenia kuchni, takiego jak naczynia Tapperware, termomix,
•    warsztaty dekoracji stołu świątecznego i kart świątecznych,
•    warsztaty wyplatania wieńców dożynkowych, układania kwiatów, układania stroików świątecznych,
•    spotkania z kosmetyczką, onkologiem, aerobik i zajęcia rehabilitacyjne na basenie,
•    wyjazdy członkiń na warsztaty pod nazwą ,,Zakładamy ogrody warzywno - kwiatowe oraz uprawy boczniaka”,
•    organizacja spotkań okolicznościowo - integracyjnych,
•    rajdy rowerowe,
•    wyjazdy i wycieczki do skansenów, Muzeum Ludowego w Sromowie , Żelazowej Woli , miejsc kultu, m.in. Niepokalanowa, Ciechocinka -do groty solnej,
•    aktywizacja osób niepełnosprawnych,
•    warsztaty dotyczące spisywania kronik dla nowych organizacji oraz pisanie monografii wsi przez seniorów,
•    własnoręczne szycie strojów ludowych pod nadzorem specjalisty,
•    wykonanie drobnych remontów,
•    organizacja koncertów i warsztatów muzycznych,
•    zajęcia plastyczne, karaoke i bal maskowy dla dzieci i młodzieży,
•    organizowanie spotkań patriotycznych, m.in. z kombatantami z okazji Święta Niepodległości,
•    organizowanie międzypokoleniowych spotkań pod nazwą „Muzyka łączy pokolenia”,
•    organizowanie pikników i uroczystych obchodów Dnia Babci i Dziadka, z okazji Dnia Matki i Dnia Dziecka,
•    organizowanie wyjścia do kina,
•    przekazywanie tradycji poprzez organizowanie ostatków z przebierańcami.

Zakupione zostały meble kuchenne i kuchnia, wyposażono w stoły i krzesła świetlicę w Sokołowie. Meble i wyposażenie zakupiono także do Centrum na urządzenie 3 sal świetlicowych, a także wyposażenie Izby Pamięci i Tradycji. Po każdym kursie czy też warsztatach odbywała się degustacja przygotowanych potraw lub prezentacja osiągnięć podczas organizowanych imprez środowiskowych. Jednorazowo w poszczególnych zajęciach czy warsztatach uczestniczyło od 16 do 20 osób.

Zajęcia aerobiku odbywają się dwa razy w tygodniu dla 3 grup. Zajęcia prowadzi dwóch instruktorów. Każda grupa liczy minimum 15 osób.

Zajęcia i warsztaty to nie tylko nauka, ale dobry sposób na spędzenie wolnego czasu. Przygotowanie potraw do degustacji czy też innych produktów na konkursy lub wystawę przynosi beneficjentom prawdziwą satysfakcję.
Lokalne grupy działania a także pobudzone do działań stowarzyszenia, m.in. malarzy i rzeźbiarzy oraz założyciele nowych stowarzyszeń przygotowywali:
- wystawę rękodzieła ludowego,
- przedstawienie z okazji „Dni Papieskich”,
- prezentację obrzędów wielkanocnych,
- uczestniczyły w konkursach na najpiękniejszą palmę tradycyjną , pisankę, stroik wielkanocny,
- uczestniczyły w konkursie na wieniec dożynkowy,
- zorganizowały imprezy okolicznościowe.

W br. podczas ferii prowadzone były zajęcia i warsztaty dla dzieci i młodzieży. W zajęciach uczestniczyły dzieci z Białego i okolic. Na prowadzonych zajęciach poznawały zwyczaje i obrzędy ludowe i pod okiem instruktorów wykonywały:
- rzeźby,
- hafty,
- malowanie,
- szydełkowanie,
- kwiaty z bibuły,
- igloo,
- wypiekały faworki , oponki czy pizzę.

Na zakończenie zajęć odbywała się zabawa oraz degustacja potraw przygotowanych przez beneficjentów.
Zorganizowano warsztaty dla osób niepełnosprawnych. Warsztaty zakończyły się poczęstunkiem i wspólną zabawą.
W kwietniu podczas Dni Papieskich wręczono nagrody za palmy, pisanki i stroiki. Każdy uczestnik mógł obejrzeć nagrodzone dzieła na zorganizowanej wystawie. Uroczystość uświetnił występ Zespołu Ludowego „Promyki Lucienia”, któremu towarzyszyło motto:
„Za pokazanie drogi - dziękuję Ci.
Ojcu Świętemu śpiewajmy,
w podzięce zanieśmy mu pieśń...
Ojcu Świętemu oddajmy, serdeczność płynącą od serc...”

W 2009 roku zorganizowano trzydniową uroczystość pod nazwą „Dni Rodziny w Sokołowie”. Pierwszego dnia zorganizowano Sympozjum poświęcone rodzinie pod hasłem „Rodzina w społeczności lokalnej”. Sympozjum odbyło się w Miejskim Centrum Kultury w Gostyninie. Drugiego dnia odbył się rajd rowerowy do Sanktuarium w Głogowcu. Mszę św. ku czci rodzin odprawił Proboszcz Parafii św. Anny w Sokołowie ks. Dr Dariusz Rojek. Po zwiedzeniu Sanktuarium rowerzyści wrócili do Sokołowa, gdzie posilili się przy grillu i ognisku. Trzeciego dnia w Kościele św. Anny w Sokołowie odbyła się uroczysta - Msza święta odpustowa, po której odbył się Festyn Rodzinny, podczas którego miało miejsce wiele atrakcji, np.: integracyjne konkursy i turnieje rodzinne, wystawy malarstwa i rzeźby o tematyce rodzinnej, montaż słowno-muzyczny na temat rodziny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Sokołowie, występ Zespołu Pieśni i Tańca Promyki Lucienia, pokaz tresury psa policyjnego. Dla wszystkich uczestników Festynu serwowano ciepłą grochówkę, kiełbaski oraz kaszanki z grilla. Atrakcją dla dzieci była dmuchana zjeżdżalnia, a dla maluchów suchy basen z kolorowymi piłeczkami. Wieczorem odbyła się zabawa taneczna. Grał zespół GREEN.
Latem 2009 na terenie neoklasycystycznego pałacu w Lucieniu odbył się XI Ogólnopolski „Plener u Wójta” połączony z warsztatami plastycznymi dla młodzieży gimnazjalnej. Każdy plener w Lucieniu jest wydarzeniem na miarę wielkich spotkań. Ślady tych spotkań, które wszystkim zapadają w pamięci, dają twórczą inspirację dla naszych skołatanych codziennymi trudnościami dusz. Dzieła malarskie, które powstają podczas pleneru są sztuką łatwą w odbiorze, są przekrojem malarstwa. Tym bardziej należy się wielki ukłon dla społeczeństwa, które z tak wielkim zainteresowaniem odbiera ten wycinek wielkiej twórczości. Innowacyjnością tego projektu było połączenie go z warsztatami plastycznymi dla uzdolnionej młodzieży gimnazjalnej z terenu gminy Gostynin. Zwieńczeniem całości była Gala Operowo – Operetkowa. Na scenie ustawionej w malowniczym lucieńskim parku najsłynniejsze arie operowe i operetkowe wykonali znamienici soliści operowi. Te ambitne i wyjątkowe przedsięwzięcia mogły się odbyć przy udziale środków Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich – Program Integracji Społecznej.
,,Tylko szlachetne czyny są trwałe”
Sofokles
Wnieśliśmy swój wkład w organizacji koncertu charytatywnego.
Koncert zorganizowali wolontariusze pod patronatem Wójta Gminy Gostynin Jana Kazimierza Krzewickiego. Wolontariusz Zbigniew Gontarek - mieszkaniec naszej gminy ze swym zespołem GREEN zaprosił inne zespoły oraz solistów i wspólnie koncertowali. Własne utwory śpiewała solistka Pani Mirka Brzozowska z Bud Lucieńskich. Zbiórka prowadzona była na rzecz dwóch chorych chłopców. Koncertowało pięć zespołów oraz soliści. Na widowni zasiadło około 300 osób.

 

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME